Ses İzolasyonu

İstenmeyen ve rahatsızlık hissi uyandıran seslere gürültü denir. Ses yalıtımı, yaşanan ortamı istenmeyen seslerden yalıtarak gürültünün zararlı etkilerinden korunmak, gürültülü alanlardan çevreye yayılan sesi azaltmak ve sinema, kayıt stüdyosu gibi mekanlarda uygun kullanım koşulları oluşturmak amacı ile yapılan uygulamalardır.

GÜRÜLTÜDEN NEDEN KORUNMALIYIZ ?

Gürültünün insan üzerinde psikolojik ve fizyolojik pek çok zararı bulunmaktadır. Gürültü, hastalıklara yol açan stresin en önemli nedenlerindendir. Stresin neden olduğu zararları ve hastalıkları kısaca şöyle sıralayabiliriz : Sinirlilik, algılama güçlüğü, kalıcı işitme kayıpları, dolaşım sistemi bozuklukları, iş veriminde düşüş, uykusuzluk, çeşitli vücut salgılarında anormallik, hamile bayanlarda erken doğum ve düşük.

SES YALITIMI NERELERDE YAPILMALIDIR ?

• Gürültünün zararlı etkilerinden korunması gereken alanlarda (konutlar, okullar, hastane, yurt, otel, işyeri vb.)
• Çevreye yaydıkları gürültünün önlenmesi gereken alanlarda (jeneratör, hidrofor, kalorifer, yüksek ses düzeyine sahip eğlence yerleri vb.)
• Kullanım koşulu sese bağlı alanlarda (sinema, tiyatro, konser ve konferans salonu, TV ve ses kayıt stüdyosu vb.) yapılmalıdır.

Kalite Politikamız