Su İzolasyonu

Binamızı, sağlığımızı, yaşamımızı ve konforumuzu tehtit eden sudan korunmak için yapılan işlemlere SU YALITIMI denir. Yapılarda su yalıtımı, suyun hangi siddette, hangi halde ve nereden gelirse gelsin yapı kabuğundan içeri girerek, yapı elemanlarını dolayısıyla da yapıya zarar vermesini önlemek için yapılır. Suyun yapılarda sıvı veya gaz halinde bulunması, yıpranmaların ve zararlı etkilerin en önemli nedenidir. Su yapıya çeşitli şiddetlerde, farklı yollardan girebilir.
- Cepheden sızma yoluyla rutubet
- Yoğuşma yoluyla rutubet,
- Kılcal su yürümesi yoluyla rutubet
- Zeminden sızan su yoluyla rutubet
- Basınçlı su yoluyla rutubet
- Yağmur suları

Su Yalıtım Malzemeleri;
Sentetik örtüler, sürme tip malzemeler, polimer bitümlü membranlar

SU YALITIMININ FAYDALARI NELERDİR ?

Binalarımıza nüfuz eden su, yapımızın taşıyıcı kısımlarında yer alan demirlerin paslanmasına ve taşıma kapasitesinin düşmesine yol açar. Su, betonun çürümesine ve çatlamasına neden olur. Su yalıtım uygulaması, binanın güvenliğinin sağlanmasının yanısıra bakteri ve küf oluşmasını önler. Suyun çatılarımızdan veya tavanlarımızdan damlamasını önleyerek sağlıklı ve konforlu ortamlar sağlar.

SU YALITIMI NERELERE UYGULANIR ?

Su yalıtımı yapılarımıza suyun girebileceği alanlara yapılır. Bunlar; toprak ile temas eden duvarlar, temeller ve zemine oturan döşemeler, suyun yapı dışında birikebileceği veya suyun basabileceği seviyenin altındaki dış duvarlar, balkonlar, teras ve eğimli çatılar, banyo, lavabo, wc gibi ıslak hacimler, su deposu, suni gölet, havuzlar.

SU YALITIMININ MALİYETİ NEDİR ?

Su yalıtımının inşaat aşamasındaki maliyeti bina maliyetinin yaklaşık % 3'ü civarındadır. Sonradan yapılacak su yalıtımı uygulamaları, hafriyat ve drenaj (Tahliye) gibi ilave uygulamalar gerektireceğinden pahalı ve zahmetli olacaktır. Binalarda göz önünde bulundurulması gereken en önemli unsur dayanıklılıktır. Buna bağlı olarak su yalıtımının sağladığı yarar maliyetten daha önemlidir. SU YALITIMI, binaların ömrünü, insanların yaşam kalitesini ve konforunu arttırır.

Kalite Politikamız